07
02.2018

W poprzedniej części artykułu omówiona została specyfika decyzji o warunkach zabudowy oraz zmiany, jakie wprowadzone zostaną w zakresie zasad jej uzyskiwania. 

 

Pozwolenie na budowę i przenoszenie warunków zabudowy

Zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zmiany w zakresie tzw. „ustawy inwestycyjnej” regulują także kwestię uzyskiwania pozwoleń na budowę. Zgodnie z projektem „ustawy inwestycyjnej” pozwolenie na budowę udzielone na podstawie decyzji o warunkach zabudowy obejmie teren, dla którego określono warunki zabudowy – mówi Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Oznacza to, że zakres wniosku o wydanie pozwolenia na budowęmusipokrywać się z zakresem decyzji o warunkach zabudowy.

Zmianom ulegną także zasady przenoszenia warunków zabudowy na inne podmioty. Dotychczas wystarczyła jedynie zgoda osoby, na rzecz której decyzja miała zostać przeniesiona i organ był zobowiązany do finalizacji tej czynności. Po wejściu w życie zmian będzie to możliwe tylko jeśli decyzja będzie przenoszona na podmioty będące współwłaścicielami lub użytkownikami wieczystymi wszystkich nieruchomości stanowiących działkę budowlaną objętą decyzją. Oznacza to, że po wejściu w życie nowych przepisów w ogóle nie będzie możliwe popularne obecnie przenoszenie decyzji na kilku inwestorów – podkreśla Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.

 

 

Terminy

Na jakie terminy powinien zatem przygotować się inwestor? Zaplanowane zmiany w prawie budowalnym nie będą miały zastosowania do obecnie toczących się postępowań o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Oznacza to, że termin ważności tych decyzji wyniesie trzy lata, licząc od dnia wejścia w życie ustawy. Taki sam okres czasu jest przewidziany na określenie w drodze uchwały obszaru zabudowanego. Dotychczasowe przepisy obowiązujące przy uzyskiwaniu warunków zabudowy będą stosowane do dnia wejścia w życie noweli. W sytuacji natomiast, gdynie dojdzie do podjęcia przez radę gminy uchwały, w ciągu trzech lat od wejścia w życie noweli na obszarach nieobjętych planem miejscowym będzie możliwe jedynie przeprowadzanie prac remontowych istniejących budynków – mówi Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Oznacza to po prostu, że wiele może zależeć od sprawnego zaadaptowania przez gminę nowych przepisów i narzuconych przez resort wymogów.

 

 

 

Robert Tomaszewski

Prezes Saveinvest

https://www.dzialkanadmorzem.pl/warto-wiedziec/baza-wiedzy

Podobne artykuły:

Kontakt

Dowiedz się więcej

+48 888 800 800

Skontaktujemy sie z Tobą w ciągu 48h

Wyrażam zgodę na wykorzystywanie moich danych osobowych przez Saveinvest Sp. z o.o. (Administrator danych) w celu udzielenia mi dodatkowych informacji handlowych o działkach i innych nieruchomościach. Podanie danych jest dobrowolne i umożliwia uzyskanie informacji handlowej.
Wyrażam zgodę na przekazanie informacji handlowej na przesłany w niniejszym formularzu adres e-mail, zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną, oraz nr telefonu za pośrednictwem telekomunikacyjnego urządzenia końcowego, którego jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800).
  • Z nami inwestujesz pasywnie - to grunt pracuje dla Ciebie bez względu co robisz i gdzie odpoczywasz.
  • Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu doradzimy Ci najkorzystniejszą strategię przynoszącą realny zysk.
  • Stajesz się pełnoprawnym właścicielem zakupionych gruntów od samego początku procesu inwestycyjnego.

Kontakt

Dowiedz się więcej

+48 888 800 800

Skontaktujemy sie z Tobą w ciągu 48h

Wyrażam zgodę na wykorzystywanie moich danych osobowych przez Saveinvest Sp. z o.o. (Administrator danych) w celu udzielenia mi dodatkowych informacji handlowych o działkach i innych nieruchomościach. Podanie danych jest dobrowolne i umożliwia uzyskanie informacji handlowej.
Wyrażam zgodę na przekazanie informacji handlowej na przesłany w niniejszym formularzu adres e-mail, zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną, oraz nr telefonu za pośrednictwem telekomunikacyjnego urządzenia końcowego, którego jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800).